1. Start
  2. /
  3. Endoskopia

Endoskopia

Na czym polega endoskopia ?

Endoskopia to ogólna nazwa procedur diagnostyczno-leczniczych, które pozwalają oglądać wnętrze ciała za pomocą narzędzi optycznych. Pozwala to na oświetlenie wnętrza badanego obszaru i dokładną analizę obrazu, który wytwarza sonda.
W trakcie badania lekarz może pobrać materiał do badań histopatologicznych lub wykonać zabieg, np. usunięcia polipów.

Kiedy wykonuje się endoskopię?

Badania endoskopowe wykorzystywane są głównie w diagnozowaniu chorób układu pokarmowego, jednak sprawdza się także w innych dziedzinach medycyny, takich jak ortopedia czy laryngologia.

Jednym z najważniejszych wskazań do wykonania badania endoskopowego może być podejrzenie występowania nowotworu u pacjenta. Endoskopia pozwala lekarzowi zobaczyć to, czego nie byłby w stanie dostrzec przy pomocy innych typów badań, na przykład USG.

Ponadto, podczas badania lekarz może pobrać materiał biologiczny do dalszej analizy.

Badania endoskopowe wykonuje się przy podejrzeniu wrzodów żołądka, nowotworu płuc, jelita grubego, żołądka, przełyku

Rodzaje badań i zabiegów endoskopowych

Gastroskopia – badanie umożliwiające wykrycie potencjalnych zmian chorobowych w górnym odcinku układu pokarmowego. Jest ono bardzo przydatne do diagnozowania chorób przełyku, dwunastnicy i trzustki. Przy pomocy badania gastroskopowego, lekarz może pobrać próbki błony śluzowej narządów do badania histopatologicznego. Gastroskopia umożliwia także tamowanie drobnych krwawień w obrębie tej partii ciała.

Kolonoskopia – to badanie, które pozwala zbadać jelito grube. Badanie polega na wprowadzeniu do jelita grubego przez odbyt specjalnego aparatu, który umożliwia obejrzenie jelita grubego. W czasie badania jest możliwość pobrania wycinków błony śluzowej do badania histopatologicznego oraz przeprowadzenia innych zabiegów. Kolonoskopia jest jedną z najskuteczniejszych metod wczesnego wykrywania nowotworu jelita grubego. Czas trwania badania 15-60 min.

Artroskopia – to metoda leczenia wykorzystywana na oddziałach ortopedycznych do leczenia uszkodzeń w obrębie stawów, np. stawu kolanowego. Podczas artroskopii lekarz przez niewielkie nacięcie skóry wprowadza do wnętrza stawu narzędzia, za pomocą których przeprowadzana jest operacja.

Bronchoskopia – umożliwia zdiagnozowanie chorób układu oddechowego, ściślej mówiąc, tchawicy i oskrzeli. Przeprowadzenie takiego badania u pacjenta pozwala na pobranie próbki wydzieliny znajdującej się w oskrzelach, a także fragmentu ich błony śluzowej.

Laparoskopia – pozwala na diagnozowanie ewentualnych zmian w obrębie jamy otrzewnej (żołądka, wątroby, woreczka żółciowego), a także organów płciowych u kobiet. Przy wykonywaniu laparoskopii, sondę wprowadza się przez nacięcie na brzuchu pacjenta.

Kontakt

Grupa Nowy Szpital Holding S.A.

ul. Strzegomska 142a, 54-429 Wrocław
KRS 0000568640, NIP 8513186008, Regon 362089459

Biuro Zarządu Grupy Nowy Szpital

41 240 3000
grupa@nowyszpital.pl

Rejestracja pacjentów

41 240 0000