1. Start
 2. /
 3. Szpitale
 4. /
 5. Nowy Szpital w Świebodzinie
 6. /
 7. Diagnostyka
 8. /
 9. Pracownia endoskopii

Pracownia endoskopii

Zakres badań i zabiegów:

 • zabiegi profilaktyczne, diagnostyczne i lecznicze dotyczące przewodu pokarmowego
 • badania potwierdzające chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy
 • zabiegi na odcinku górnym przewodu pokarmowego np. tamowanie krwawień, w jelicie grubym np. usuwanie polipów
 • badania profilaktyczne z zakresu nowotworów żołądka i jelita grubego z pobieraniem wycinków do badania histopatologicznego

Zespół lekarski:

lek. Agata Cieśla, specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej

dr n. med. Andrzej Hnatyszyn, specjalista gastroenterologii

lek. Marek Majchrzak, specjalista chirurgii ogólnej i gastroenterologii

Co to jest gastroskopia?

Gastroskopia jest badaniem endoskopowym, pozwalającym na dokładną ocenę górnego odcinka przewodu pokarmowego. Polega na oglądaniu przełyku, żołądka i dwunastnicy.

Podczas gastroskopii wprowadza się giętki aparat (gastroskop) przez jamę ustną. Przed wprowadzeniem endoskopu gardło znieczula się 10% roztworem lidokainy. Gastroskopia jest badaniem krótkotrwałym, trwającym 3-5 minut; wydłuża się przy konieczności wykonania drobnych zabiegów endoskopowych, np.: pobrania testu urazowego na Helicobacter Pylori, pobrania materiału do badania histopatologicznego, usunięciu polipów żołądka, czy tamowania krwawienia z przewodu pokarmowego i postawienie diagnozy.
W razie konieczności pobrania wycinków, moment pobrania materiału nie jest odczuwalny przez chorego i nie wpływa na bezpieczeństwo badania.

 • na badanie należy zgłosić się na czczo; kolację dzień wcześniej można zjeść do godz. 18.00
 • 6 godzin przed badaniem nie wolno nic pić
 • 2 godziny przed badaniem nie wolno palić papierosów i żuć gumy
 • leki przyjmowane regularnie należy przyjąć w dniu badania o godz 6.00 i popić niewielką ilością niegazowanej wody
 • osoby przyjmujące leki obniżającę krzepliwość krwi powinny po konsultacji z lekarzem prowadzącym odstawić lub zamienić je na podawaną podskórnie heparynę drobnoczostęczkową
 • osoby chore na cukrzyce powinny mieć umówione badanie w godzinach porannych
 • na badanie należy zabrać wyniki poprzednich badań

Co to jest kolonoskopia?

Kolonoskopia to badanie, które pozwala zbadać jelito grube. Badanie polega na wprowadzeniu do jelita grubego przez odbyt specjalnego aparatu, który umożliwia obejrzenie jelita grubego. W czasie badania jest możliwe pobranie wycinków błony śluzowej do badania histopatologicznego oraz przeprowadzenia innych zabiegów.

Kolonoskopia jest jedną z najskuteczniejszych metod wczesnego wykrywania nowotworu jelita grubego. Czas trwania badania 15-60 min.

Uwaga – właściwe przygotowanie jest warunkiem prawidłowego przeprowadzenia badania!

Leki i choroby przewlekłe

 • osoby przyjmujące leki obniżające krzepliwość krwi powinny po konsultacji z lekarzem prowadzącym odstawić leki lub zamienić na podawaną podskórnie heparynę drobnocząsteczkową
 • inne leki przyjmowane regularnie należy przyjąć zgodnie z zaleceniami lekarza
 • osoby chore na cukrzycę zgłaszają ten fakt w czasie rejestracji (badanie powinno być wykonane rano)
 • UWAGA – osoby przyjmujące insulinę powinny mieć wykonane badanie w warunkach szpitalnych!

Dieta

7 dni przed planowanym badaniem nie należy przyjmować preparatów żelaza, nie można jeść pieczywa z ziarnami, owoców i warzyw pestkowych (np. winogrona, pomidory, kiwi, truskawki), nasiona siemienia lnianego, maku, sezamu, bakali. Pestki i nasiona zalegające w jelicie uniemożliwiają wykonanie badania.

3 dni przed badaniem dieta płynna

W dniu poprzedzającym badanie – dieta płynna-woda, bulion

W dniu poprzedzającym badanie należy zastosować preparat przeczyszczający – FORTRANS (4saszetki- receptę otrzymasz od lekarza kierującego lub lekarza rodzinnego) lub CitraFleet

W dniu badania:

 • nie można jeść żadnych posiłków
 • do dwóch godzin przed badaniem można pić wodę niegazowana
 • na badanie należy zgłosić się z dowodem tożsamości, wynikami poprzednich badań oraz z osobą towarzyszącą (kierowcą) – jest możliwość podania leków przeciwbólowych i rozkurczowych dożylnych, po których pacjent nie może wracać sam ani prowadzić urządzeń mechanicznych.

Jeśli badanie wykonane jest w znieczuleniu, można pić wodę niegazowaną maksymalnie do 6 godzin przed badaniem.

1.Schemat jednodniowy ( badanie w godz. rannych 8.00-11.00)

W dniu poprzedzającym badanie w godzinach popołudniowych (15.00 – 21.00) przygotować 4 litry preparatu, rozpuszczając każdą z torebek w 1 litrze niegazowanej wody (1 torebka/1 litr). Wypić 4 litry przygotowanego roztworu w tempie 1 litra na godzinę (1 szklanka co 15-20 minut)

2. Schemat podzielony (badanie w godzinach 11.00-14.00)
W dniu poprzedzającym badanie w godzinach popołudniowych (19.00 – 21.00) przygotować 2 litry preparatu, rozpuszczając każdą z torebek w 1 litrze niegazowanej wody (1 torebka/1 litr). Wypić 2 litry przygotowanego roztworu w tempie 1 litra na godzinę (1 szklanka co 15-20 minut)

W dniu badania rano (od 5.00 do 7.00) przygotować i wypić 2 litry preparatu. Każdą torebkę rozpuścić w 1 litrze niegazowanej wody (1 torebka/1 litr). Roztwór należy wypić w tempie około 1 litr na godzinę (1 szklanka co 15-20 min.). Uwaga – zaleca się aby ostatnią szklankę wypic 3-4 godziny przed badaniem.

Od chwili wypicia Fortransu nie należy jeść. Można pić dowolna ilość wody niegazowanej. Normalna reakcją na lek powinny być częste wypróżnianie. Wypróżnianie czystą wodą oznacza dobre przygotowanie do badania.

Preparat CitraFleet przyjmuje się doustnie w dwóch dawkach po 150 ml każda. Zawartość saszetki należy rozpuścić w około 150 ml zimnej wody. Zawiesinę należy wypić natychmiast po przygotowaniu. Po przyjęciu każdej dawki należy wypić 2 l wody w ciągu 2 godz ( szklanka co 15-20 min)

Schemat jednodniowy (badanie do godz. 11.00)

Dzień przed badaniem około godz. 16.00 należy rozpuścić w 150 ml wody i wypić jedną saszetkę preparatu, popić 2 l wody w ciągu 2 godz (1 szklanka co 15-20 min). Drugą saszetkę preparatu należy rozpuścić i wypić około godziny 22.00; popić 2 l wody w ciągu 2 godz (1 szklanka co 15-20min)

Schemat dwudniowy (badanie po godz. 11.00)

Dzień przed badaniem około godz. 22.00 należy rozpuścić w 150 ml wody i wypić jedną saszetkę preparatu; popić 2 l wody (1 szklanka co 15-20min). W dniu badania około godz. 6.00 rozpuścić w 150 ml wody i wypić drugą saszetkę; popić 2 l wody (1 szklanka co 15-20 min)
Od chwili przyjęcia preparatu nie należy nic jeść. Można pić wodę niegazowaną – do 2 godz. przed badaniem. Normalną reakcją na lek są częste wypróżnienia; pod koniec treść płynna. Wypróżnienia czystą woda oznaczają dobre przygotowanie do badania.

Po badaniu

Po badaniu możliwe są wdęcia i skurcze jelit. Jeśli dolegliwości powodują dyskomfort można zastosować Espumisan lub No-spę. Zalecany jest powrót do normalnej diety.

Jeśli badanie było wykonane w znieczuleniu ogólnym, do diety lekkostrawnej można wrócić zgodnie z zaleceniami anestezjologa: nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych przez 12 godzin od badania;

Informacje dla pacjentów i zgody do pobrania:

Kontakt

Lokalizacja:

ul. Młyńska 6 (wejście od str. Izby Przyjęć)

Rejestracja:

Telefoniczne centrum obsługi pacjenta:
tel. 41 240 0000
poniedziałek-piątek, godz. 7.00-18.00
Badania: poniedziałek-piątek, 8.00-9.00 gastroskopia;
9.00-10.00 kolonoskopia
!

Na badanie wymagane jest skierowanie wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Skierowanie należy dostarczyć w terminie 14 dni roboczych od dnia wpisania na listę oczekujących. W przypadku nieprzekazania skierowania w terminie pacjent zostanie skreślony z listy oczekujących.

Kontakt

Grupa Nowy Szpital Holding S.A.

ul. Strzegomska 142a, 54-429 Wrocław
KRS 0000568640, NIP 8513186008, Regon 362089459

Biuro Zarządu Grupy Nowy Szpital

41 240 3000
grupa@nowyszpital.pl

Rejestracja pacjentów

41 240 0000