3. O nas

Założyciele

Grupa Nowy Szpital działalność rozpoczęła w 2008 r. Założycielami Grupy Nowy Szpital są Adam Roślewski i Marcin Szulwiński. Ich drogi przecinały się wielokrotnie, ale na stałe połączyły w 2002 r. Najpierw współpracowali w ramach Zakładu Usług Konsultingowych Know How, firmy doradczej założonej przez Adama Roślewskiego. Know How przygotowywał analizy dla samorządów, przeprowadzał audyty szpitali, opracowywał programy restrukturyzacji.

Pierwsza współpraca z samorządem

Pierwszym samorządowcem, który zdecydował się skorzystać z wiedzy i doświadczenia ekspertów Know How był ówczesny burmistrz Skwierzyny, Arkadiusz Piotrowski. Dla szpitala w Skwierzynie było to być, albo nie być. Jeden z dwóch szpitali w powiecie, w dodatku zlokalizowany poza miastem powiatowym i zaledwie 20 km od Gorzowa, dla płatnika (NFZ) wydawał się całkowicie zbędny. Uratowanie tego szpitala wymagało wielu pracy i umiejętności z zakresu zarządzania a także zrozumienia ze strony personelu i samorządowego partnera. Dzisiaj Nowy Szpital w Skwierzynie może pochwalić się nowoczesnym blokiem operacyjnym, przyjaznym dla rodzących oddziałem położniczo-ginekologicznym, wyremontowanym zakładem opiekuńczo-leczniczym oraz nowym oddziałem internistyczno-geriatrycznym. Wszystkie inwestycje finansowane są ze środków wypracowanych przez szpital.

Pierwszy Nowy Szpital

Drugim „wyleczonym” szpitalem i pierwszym, który stał się „Nowym Szpitalem” była placówka w Świeciu (2005 r.). W ciągu 7 lat szpital nie tylko wyszedł z długów, ale także zwiększył kontrakt z NFZ o ponad 30 mln zł. Rozwój szpitala w Świeciu zachęcił inne samorządy do współpracy. Do puli szpitali, których zarządzanie wspierał Know How dołączyły szpitale: we Wschowie, Kostrzynie nad Odrą, Nakle i Szubinie. Wraz z przybywaniem kolejnych placówek musiała zmienić się formuła ich zarządzania. W ten sposób w 2008 r. powstała Grupa Nowy Szpital.

Zmiany własnościowe

Od marca 2023 Grupa Nowy Szpital Holding SA jest spółką należącą do portfela Grupy Penta Hospitals International. Penta Hospitals International jest największą międzynarodową siecią szpitali i przychodni w Europie Środkowo-Wschodniej. Sieć obejmuje 43 szpitale, 31 przychodni oraz 26 placówek dla pacjentów przewlekle chorych zlokalizowanych w Czechach, Polsce i na Słowacji. Zatrudnienie PHI przekracza 16 tys. pracowników.