1. Start
  2. /
  3. Szpitale
  4. /
  5. Nowy Szpital w Szprotawie
  6. /
  7. Diagnostyka
  8. /
  9. Pracownia endoskopii

Pracownia endoskopii

Zakres wykonywanych badań i zabiegów:

W Pracowni Endoskopowej wykonywany jest pełen zakres specjalistycznych badań górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego m. in. gastroskopia, kolonoskopia czy rektoskopia. Wszystkie badania wykonuje wykwalifikowany zespół lekarzy i pielęgniarek z wieloletnim stażem, w oparciu o nowoczesne techniki endoskopowe i wysokiej klasy sprzęt.

Pracownia endoskopii wykonuje następujące badania i zabiegi:

  • gastroskopię diagnostyczną
  • gastroskopię z testem na obecność Helicobacter Pylori
  • gastroskopię z biopsją (pobieranie wycinków)
  • gastroskopię z polipectomią (endoskopowe usunięcie polipów żołądka przy użyciu techniki koagulacji)
  • kolonoskopię diagnostyczną
  • kolonoskopię z biopsją
  • kolonoskopię z polipectomią
  • rektoskopię

Co to jest gastroskopia?

Gastroskopia to badanie, które umożliwia diagnostykę schorzeń przełyku, żołądka oraz dwunastnicy i wykrycie zmian chorobowych oraz pobranie materiału do badania histopatologicznego. Badanie daje możliwość przeprowadzania drobnych i mało inwazyjnych zabiegów oraz pobierania wycinków błony śluzowej.

  • Ostatni posiłek stały w przededniu badania można spożyć do 18:00. Napoje do 22:00.
  • Na badanie należy zgłosić się na czczo. Nie należy też zażywać leków doustnych.
  • Na badanie należy zabrać wcześniejsze wyniki gastroskopii wraz z opisem (jeśli badanie było wcześniej przeprowadzane)
  • Osoby zażywające leki przeciwzakrzepowe, np. Acard, Polocard, Acenocumarol, Xarelto, Pradaxa, Warfin, w porozumieniu ze swoim lekarzem powinny odstawić je na 5 do 7 dni przed terminem badania.
  • W przypadku osób chorujących na cukrzycę, które mogą mieć trudność w poradzeniu sobie ze spadkami poziomu cukru, zalecane jest przeprowadzenie badania w ramach hospitalizacji. W tym celu należy od swojego lekarza prowadzącego uzyskać skierowanie do szpitala.

Wyznaczona godzina badania, jest godziną orientacyjną.

W razie pytań i wystąpienia problemów prosimy o kontakt z pracownią endoskopii, tel.: 41 240 14 60.

Co to jest kolonoskopia?

Kolonoskopia to badanie, które pozwala zbadać jelito grube. W czasie badania jest możliwość pobrania wycinków błony śluzowej do badania histopatologicznego oraz przeprowadzenia innych zabiegów. Kolonoskopia jest jedną z najskuteczniejszych metod wczesnego wykrywania nowotworu jelita grubego. Czas trwania badania 15-60 min.

Trzy dni przed badaniem:
Nie należy spożywać owoców i warzyw pestkowych (np. winogrona, kiwi, truskawki, pomidory) oraz ziarnistego pieczywa, pestek siemienia lnianego i maku.

Dzień przed badaniem:
Rano należy zjeść lekkie, płynne śniadanie bez mleka, surowych owoców i warzyw (np. kleik bezmleczny) oraz napojów gazowanych. Inne napoje można pić w dowolnej ilości.

Można przyjmować stale przyjmowane leki

Około godz. 10.00: rozpuścić 1 saszetkę preparatu zaleconego przez lekarza. Należy postępować zgodnie z instrukcją dołączoną do leku.
Dodatkowo do godz. 12.00 należy wypić 2 litry niegazowanej wody. Następnie dodatkowo należy wypić 2 l wody niegazowanej do godz. 17.00. Po godz. 17.00 można pić inne klarowne płyny w celu zaspokojenia pragnienia

UWAGA! Normalną reakcją na lek powinny być częste wypróżnienia. Wypróżnienia czystą wodą oznaczają dobre przygotowanie do badania. Przed zastosowaniem leku zaleconego przez lekarza należy przeczytać dołączoną ulotkę.

Do badania należy pozostać na czczo.

W dniu badania:

  • Należy pozostać na czczo.
  • Nie przyjmować żadnych leków
  • Na badanie należy zabrać wcześniejsze wyniki kolonoskopii wraz z opisem, jeśli badanie było wcześniej przeprowadzane

Informacje ogólne:

  • W przypadku osób chorujących na cukrzycę, które mogą mieć trudności w poradzeniu sobie ze spadkami poziomu cukru, zalecane jest przeprowadzenie badania w ramach hospitalizacji. W tym celu należy od swojego lekarza prowadzącego uzyskać skierowanie do szpitala.
  • Osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe, np. Acard, Polocard, Acenocumarol, Xarelto, Pradaxa, Warfin, w porozumieniu ze swoim lekarzem powinny odstawić je na 5 do 7 dni przed terminem badania.

Wyznaczona godzina badania, jest godziną orientacyjną. W razie pytań i wystąpienia problemów prosimy o kontakt z pracownią endoskopii, tel.: 451 168 661.

Kontakt

Lokalizacja:

ul. Henrykowska 1, parter

Rejestracja:

Telefoniczne centum obsługi pacjenta, tel. 41 240 0000
poniedziałek-piątek, godz. 7.00-18.00
Informacji o badaniach udziela również opiekun pacjenta, pod nr telefonu: 451 168 661

Wynik badania histopatologicznego do odbioru (do 3 tyg.) w rejestracji (parter, budynek główny) w godz. 7.00-15.00 od poniedziałku do piątku.

!

Na badanie wymagane jest skierowanie wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Skierowanie należy dostarczyć w terminie 14 dni roboczych od dnia wpisania na listę oczekujących. W przypadku nieprzekazania skierowania w terminie pacjent zostanie skreślony z listy oczekujących

Kontakt

Grupa Nowy Szpital Holding S.A.

ul. Strzegomska 142a, 54-429 Wrocław
KRS 0000568640, NIP 8513186008, Regon 362089459

Biuro Zarządu Grupy Nowy Szpital

41 240 3000
grupa@nowyszpital.pl

Rejestracja pacjentów

41 240 0000