- Start /
- Szpitale /
- Szpital im. R. Śmigielskiego w Skwierzynie /
- Diagnostyka /
-
Pracownia endoskopii
Pracownia endoskopii
Zakres badań i zabiegów:
- gastroskopia diagnostyczna
- badanie z testem na obecność Helicobacter Pylori
- pobieranie materiału do badania histopatologicznego
- usuwanie polipów żołądka przy użyciu techniki koagulacji
- kolonoskopia diagnostyczna
- badanie z biopsją
- polipectomia – usuwanie polipów jelita grubego
Zespół:
lek. Andrzej Hnatyszyn, specjalista gastroenterologii i chorób wewnętrznych
lek. Zbigniew Samulski, specjalista chirurgii ogólnej
Beata Jach, pielęgniarka
Co to jest gastroskopia?
Gastroskopia to badanie endoskopowe pozwalające na ocenę górnego odcinka układu pokarmowego. Polega na oglądaniu przełyku, żołądka i dwunastnicy. Przed wprowadzeniem gastroskopu gardło znieczula się roztworem lidokainy. Czas trwania badania to 3-5 min. Badanie może się wydłużyć w razie konieczności wykonania drobnych zabiegów, np. pobrania materiału do badania histopatologicznego.
- 8 godzin przed badaniem nie należy nic jeść
- 4 godziny przed badaniem nie należy nic pić, palić papierosów, żuć gumy
Co to jest kolonoskopia?
Kolonoskopia to badanie, które pozwala zbadać jelito grube. Badanie polega na wprowadzeniu przez odbyt giętkiego endoskopu (kolonoskopu) i obejrzeniu całego jelita grubego. Podczas badania istnieje możliwość pobrania wycinków śluzówki do badania histopatologicznego i wykonania zabiegów endoskopowych.
- Trzy dni przed planowanym badaniem nie spożywaj owoców i warzyw pestkowych( np. winogron, kiwi, truskawek, pomidorów) oraz pestek siemienia lnianego i maku.
- W dniu poprzedzającym badanie:
- Około godziny 7:00- 8:00 – zjedz tylko lekkie, płynne śniadanie bez mleka, surowych owoców i warzyw (np. kleik bezmleczny) oraz napojów gazowanych, inne napoje możesz pić w dowolnej ilości.
- Około godziny 10:00 – rozpuść 1 saszetkę preparatu CitraFleet (przed zastosowaniem preparatu przeczytaj ulotkę informacyjną dołączoną do preparatu) w jednej filiżance zimnej, niegazowanej wody, mieszając roztwór przez 2-3 minuty. Wypij ten mętny roztwór. Dodatkowo wypij 2 litry niegazowanej wody do godziny 12:00.
- Około godziny 14:00 – rozpuść kolejną 1 saszetkę preparatu CitraFleet w jednej filiżance zimnej, niegazowanej wody, mieszając roztwór przez 2-3 minuty. Wypij ten mętny roztwór. Dodatkowo wypij 2 litry niegazowanej wody do godziny 17:00.
- Po godzinie 17:00 możesz pić inne klarowne płyny jeśli chcesz zaspokoić pragnienie
- Nic nie jedz aż do chwili badania!
- Normalną reakcją na lek powinny być częste wypróżnienia. Wypróżnienia czystą wodą oznaczają dobre przygotowanie do badania
Informacje dla pacjentów do pobrania:
Kontakt
Lokalizacja
ul. Szpitalna 5, budynek A, I piętro
Rejestracja:
Telefoniczne centrum obsługi pacjenta,
tel. 41 240 0000,
poniedziałek-piątek, godz. 7.00-18.00
oraz 506 167 804, poniedziałek-czwartek, godz. 8.00-12.00
Wyniki badań histopatologicznych wydawane są w piątki w godz. 10.00-14.00 na Izbie Przyjęć.
Na badanie wymagane jest skierowanie wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Skierowanie należy dostarczyć w terminie 14 dni roboczych od dnia wpisania na listę oczekujących. W przypadku nieprzekazania skierowania w terminie pacjent zostanie skreślony z listy oczekujących.