1. Start
 2. /
 3. Szpitale
 4. /
 5. Nowy Szpital w Świeciu
 6. /
 7. Diagnostyka
 8. /
 9. Pracownia endoskopii

Pracownia endoskopii

Lekarze specjaliści:

Dr hab. n. med. Zbigniew Banaszkiewicz, specjalista chirurgii
Lek. Marek Szczotka, specjalista chirurgii i gastroenterologii
Lek. Piotr Kuśpit, specjalista chirurgii

Zakres badań i zabiegów (część zabiegów wykonywana jest w warunkach szpitalnych):

 • gastroskopia diagnostyczna
 • gastroskopia z testem na obecność Helicobacter Pylori
 • gastroskopia z biopsją (pobieranie wycinków)
 • gastroskopia z polipektomią (endoskopowe usunięcie polipów żołądka przy użyciu techniki koagulacji)
 • implantacja gastrostomii odżywczej (PEG)
 • protezowanie zwężeń nowotworowych przełyku protezą samorozprężalną
 • eradykacja żylaków przełyku
 • leczenie krwawień z przewodu pokarmowego
 • leczenie zmian naczyniowych
 • kolonoskopia diagnostyczna
 • kolonoskopia z biopsją
 • kolonoskopia z polipektomią
 • kolonoskopia z mukozektomią
 • leczenie krwawień z przewodu pokarmowego
 • leczenie zmian naczyniowych przewodu pokarmowego
 • zabiegi ECPW (endoskopowej cholangiopankreatografii wstecznej w sedacji farmakologicznej u pacjentów hospitalizowanych) –  zabieg polega na zaintubowaniu brodawki Vatera i dróg żółciowych lub trzustkowych za pośrednictwem duodenoskopu i wykonaniu koniecznych procedur (nacięcie zwieracza, protezowanie dróg żółciowych, biopsja i wymazy szczoteczkowe, usuwanie złogów, litotrypsja, poszerzanie zwężeń).

Co to jest gastroskopia?

Gastroskopia jest badaniem pozwalającym lekarzowi na dokładną ocenę górnego odcinka przewodu pokarmowego: przełyku, żołądka i dwunastnicy. Badanie przeprowadza się przy użyciu endoskopu, który wprowadza się do przewodu pokarmowego przez jamę ustną. Przed badaniem gardło znieczula się roztworem lidokainy. W czasie badania jest możliwość wykonania drobnych zabiegów endoskopowych, np. pobrania testu urazowego na Helicobacter pylori, pobrania materiału do badania histopatologicznego, usunięcia ciała obcego, polipów żołądka czy tamowania krwawienia z przewodu pokarmowego.
Czas trwania badania 5-7 min; może się wydłużyć w przypadku konieczności wykonania dodatkowych zabiegów.

 • 7 godzin przed badaniem nie można jeść żadnych posiłków; 2 godziny przed badaniem nie można nic pić, żuć gumy, palić papierosów
 • osoby przyjmujące regularnie leki powinny je przyjąć 2 godziny przed badaniem popijając je niewielką ilością niegazowanej wody.

Leki i choroby przewlekłe:

 •  osoby przyjmujące leki obniżające krzepliwość krwi powinny po konsultacji z lekarzem prowadzącym odstawić leki lub zamienić na podawaną podskórnie heparynę drobnocząsteczkową
 • inne leki przyjmowane regularnie należy przyjąć zgodnie z zaleceniami lekarza 2 godz. przed badaniem popijając je niewielką ilością wody
 • osoby chore na cukrzyce powinny skonsultować przygotowanie do badania z lekarzem prowadzącym

Na badanie należy zgłosić się z dowodem tożsamości, wynikami poprzednich badań.

Co to jest kolonoskopia?

Jest to badanie, które pozwala zbadać jelito grube. Badanie polega na wprowadzeniu do jelita grubego przez odbyt specjalnego aparatu, który umożliwia obejrzenie jelita grubego. W czasie badania jest możliwość pobrania wycinków błony śluzowej do badania histopatologicznego oraz przeprowadzenia innych zabiegów. Kolonoskopia jest jedną z najskuteczniejszych metod wczesnego wykrywania nowotworu jelita grubego. Czas trwania badania 15-60 min.

Uwaga – właściwe przygotowanie jest warunkiem prawidłowego przeprowadzenie badania!

Leki i choroby przewlekłe

 • osoby przyjmujące leki obniżające krzepliwość krwi powinny po konsultacji z lekarzem prowadzącym odstawić leki lub zamienić na podawaną podskórnie heparynę drobnocząsteczkową
 • inne leki przyjmowane regularnie należy przyjąć zgodnie z zaleceniami lekarza najlepiej 2 godz. przed lub po spożyciu preparatu przeczyszczającego
 • osoby chore na cukrzyce zgłaszają ten fakt w czasie rejestracji (badanie powinno być wykonane rano)

Na badanie należy zgłosić się z dowodem tożsamości, wynikami poprzednich badań.

Dieta

 • 5 dni przed planowanym badaniem nie należy jeść pieczywa z ziarnami, owoców pestkowych (np. winogrona, pomidory, kiwi, truskawki), nasion siemienia lnianego, maku, sezamu. Pestki i nasiona zalegające w jelicie uniemożliwiają wykonanie badania. Zalecane jest jedzenie zup w formie zmiksowanej.
 • W dniu poprzedzającym badanie można zjeść lekkie śniadanie. Obiad należy zjeść do godz. 15.00. Może być to jogurt naturalny – bez owoców, kisiel – bez owoców, przecedzony bulion. Od godz. 15.00 nie należy jeść już żadnych posiłków. Można pić dowolną ilość płynów: wody niegazowanej, herbaty, soku jabłkowego (osoby bez cukrzycy).
 • W dniu poprzedzającym badanie należy zastosować preparat przeczyszczający – FORTRANS (receptę otrzymasz od lekarza kierującego lub lekarza rodzinnego). Jeśli badanie jest zaplanowane przed południem stosowany jest schemat jednodniowy; jeśli badanie jest zaplanowane w godzinach popołudniowych stosowany jest schemat dwudniowy.
 • W dniu badania:
  – nie można jeść żadnych posiłków
  – do dwóch godzin przed badaniem można pić wodę niegazowaną

Jeśli badanie wykonywane jest w znieczuleniu, można pić wodę niegazowaną maksymalnie do 6 godzin przed badaniem.

Po badaniu możliwe są wzdęcia i skurcze jelit. Jeśli dolegliwości powodują dyskomfort można zastosować Espumisan lub No-spę. Zalecany jest powrót do normalnej diety.

Jeśli badanie było wykonane w znieczuleniu ogólnym, do diety lekkostrawnej można wrócić zgodnie z zaleceniami anestezjologa; nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych przez 12 godzin od badania;

Schemat jednodniowy (badanie do godz. 12.00)

W dniu poprzedzającym badanie w godzinach popołudniowych (19.00 do 24.00) należy przygotować 4 l preparatu. Każdą torebkę rozpuścić w 1 l niegazowanej wody (1 torebka/1 litr wody).
Przygotowany roztwór należy wypić w ciągu 4-6 godzin, około 1 litra na godzinę (1 szklanka co 15-20 minut).

Schemat dwudniowy (badanie po godz. 12.00)

 • W dniu poprzedzającym badanie w godzinach popołudniowych (18.00-20.00) przygotować 2 litry preparatu, rozpuszczając każdą z 2 torebek w 1 litrze niegazowanej wody (1 torebka/1 litr). Wypić 2 litry przygotowanego roztworu w tempie około 1 litra na godzinę (1 szklanka co 15-20 minut)
 • W dniu badania przygotować i wypić 2 litry preparatu. Każdą z torebkę rozpuścić w 1 litrze niegazowanej wody (1 torebka/1 litr). Roztwór należy wypić w tempie około 1 litra na godzinę (1 szklanka co 15-20 min). Uwaga – zaleca się, aby przygotowanie zakończyć 5-6 godzin przed badaniem. Na przykład, jeśli badanie jest o godz. 16.00 przygotowanie można zacząć o godz. 8.00 i skończyć do godz. 11.00.

Od chwili wypicia Fortransu nie należy nic jeść. Można pić wodę niegazowaną do 2 godz. przed badaniem. Normalną reakcją na lek powinny być częste wypróżnienia. Wypróżnienia czystą wodą oznacza dobre przygotowanie do badania.

Informacje dla pacjentów do pobrania:

Kontakt

Lokalizacja:

Pracownia endoskopii – budynek główny szpitala, IV piętro

Rejestracja:

Telefoniczne centrum obsługi pacjenta,

tel. 41 240 0000

poniedziałek – piątek, godz. 7.00-18.00

!

Na badanie wymagane jest skierowanie wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Skierowanie należy dostarczyć w terminie 14 dni roboczych od dnia wpisania na listę oczekujących. W przypadku nieprzekazania skierowania w terminie, pacjent zostanie skreślony z listy oczekujących.

Kontakt

Grupa Nowy Szpital Holding S.A.

ul. Strzegomska 142a, 54-429 Wrocław
KRS 0000568640, NIP 8513186008, Regon 362089459

Biuro Zarządu Grupy Nowy Szpital

41 240 3000
grupa@nowyszpital.pl

Rejestracja pacjentów

41 240 0000