- Start /
- Szpitale /
- Nowy Szpital w Olkuszu /
- Diagnostyka /
-
Pracownia endoskopii
Pracownia endoskopii
Zakres badań i zabiegów:
- gastroskopia diagnostyczna
- gastroskopia z testem na obecność Helicobacter Pylori
- gastroskopia z biopsją (pobieranie wycinków)
- gastroskopia z polipectomią (endoskopowe usunięcie polipów żołądka przy użyciu techniki koagulacji)
- kolonoskopia diagnostyczna
- kolonoskopia z biopsją
- kolonoskopia z polipectomią
Badania w znieczuleniu ogólnym wymagają hospitalizacji ze względów na bezpieczeństwo pacjentów.
Lekarze specjaliści:
lek. Jarosław Bigaj, specjalista gastroenterologii, chirurgii
lek. Robert Sikora, specjalista chirurgii
lek. Paweł Tyrawski, specjalista chirurgii
Co to jest gastroskopia?
Gastroskopia jest badaniem pozwalającym lekarzowi na dokładną ocenę górnego odcinka przewodu pokarmowego: przełyku, żołądka i dwunastnicy. Badanie przeprowadza się przy użyciu endoskopu, który wprowadza się do przewodu pokarmowego przez jamę ustną. Przed badaniem gardło znieczula się roztworem lidokainy. W czasie badania jest możliwość wykonania drobnych zabiegów endoskopowych, np. pobrania testu urazowego na Helicobacter pylori, pobrania materiału do badania histopatologicznego, usunięcia ciała obcego, polipów żołądka czy tamowania krwawienia z przewodu pokarmowego.
Czas trwania badania 5-7 min; może się wydłużyć w przypadku konieczności wykonania dodatkowych zabiegów.
- 7 godzin przed badaniem nie można jeść żadnych posiłków;
- 2 godziny przed badaniem nie można nic pić, żuć gumy, palić papierosów
Osoby przyjmujące regularnie leki powinny je przyjąć 2 godziny przed badaniem popijając je niewielką ilością niegazowanej wody.
Na badanie należy zgłosić się z dowodem tożsamości, wynikami poprzednich badań.
Leki i choroby przewlekłe
- osoby przyjmujące leki obniżające krzepliwość krwi powinny po konsultacji z lekarzem prowadzącym odstawić leki lub zamienić na podawaną podskórnie heparynę drobnocząsteczkową
- inne leki przyjmowane regularnie należy przyjąć zgodnie z zaleceniami lekarza 2 godz. przed badaniem popijając je niewielką ilością wody
- osoby chore na cukrzyce powinny skonsultować przygotowanie do badania z lekarzem prowadzącym
Co to jest kolonoskopia?
Jest to badanie, które pozwala zbadać jelito grube. Badanie polega na wprowadzeniu do jelita grubego przez odbyt specjalnego aparatu, który umożliwia obejrzenie jelita grubego. W czasie badania jest możliwość pobrania wycinków błony śluzowej do badania histopatologicznego oraz przeprowadzenia innych zabiegów. Kolonoskopia jest jedną z najskuteczniejszych metod wczesnego wykrywania nowotworu jelita grubego. Czas trwania badania 15-60 min.
Uwaga – właściwe przygotowanie jest warunkiem prawidłowego przeprowadzenie badania!
Leki i choroby przewlekłe
- osoby przyjmujące leki obniżające krzepliwość krwi powinny po konsultacji z lekarzem prowadzącym odstawić leki lub zamienić na podawaną podskórnie heparynę drobnocząsteczkową
- inne leki przyjmowane regularnie należy przyjąć zgodnie z zaleceniami lekarza najlepiej 2 godz. przed lub po spożyciu preparatu przeczyszczającego
- osoby chore na cukrzyce zgłaszają ten fakt w czasie rejestracji (badanie powinno być wykonane rano)
Na badanie należy zgłosić się z dowodem tożsamości, wynikami poprzednich badań.
Dieta
- 5 dni przed planowanym badaniem nie należy jeść pieczywa z ziarnami, owoców pestkowych (np. winogrona, pomidory, kiwi, truskawki), nasion siemienia lnianego, maku, sezamu. Pestki i nasiona zalegające w jelicie uniemożliwiają wykonanie badania. Zalecane jest jedzenie zup w formie zmiksowanej.
- w dniu poprzedzającym badanie można zjeść lekkie śniadanie. Obiad należy zjeść do godz. 15.00. Może być to jogurt naturalny – bez owoców, kisiel – bez owoców, przecedzony bulion. Od godz. 15.00 nie należy jeść już żadnych posiłków. Można pić dowolną ilość płynów: wody niegazowanej, herbaty, soku jabłkowego (osoby bez cukrzycy).
W dniu poprzedzającym badanie należy zastosować preparat przeczyszczający – FORTRANS (receptę otrzymasz od lekarza kierującego lub lekarza rodzinnego).
W dniu badania:
- nie można jeść żadnych posiłków
- do dwóch godzin przed badaniem można pić wodę niegazowaną
Jeśli badanie wykonywane jest w znieczuleniu, można pić wodę niegazowaną maksymalnie do 6 godzin przed badaniem.
Po badaniu możliwe są wzdęcia i skurcze jelit. Jeśli dolegliwości powodują dyskomfort można zastosować Espumisan lub No-spę. Zalecany jest powrót do normalnej diety.
Jeśli badanie było wykonane w znieczuleniu ogólnym, do diety lekkostrawnej można wrócić zgodnie z zaleceniami anestezjologa; nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych przez 12 godzin od badania.
1. Schemat podzielony (badanie w godzinach przed południem do 12.00)
W dniu poprzedzającym badanie w godzinach popołudniowych (19.00 – 21.00) przygotować 2 litry preparatu, rozpuszczając każdą z 2 torebek w 1 litrze niegazowanej wody (1 torebka/1 litr). Wypić 2 litry przygotowanego roztworu w tempie 1 litra na godzinę (1 szklanka co 15-20 minut)
W dniu badania rano (od 5.00 do 7.00) przygotować i wypić 2 litry preparatu. Każdą torebkę rozpuścić w 1 litrze niegazowanej wody (1 torebka/1 litr). Roztwór należy wypić w tempie około 1 litr na godzinę (1 szklanka co 15-20 min.). Uwaga – zaleca się aby ostatnią szklankę wypi 3-4 godziny przed badaniem.
2. Schemat podzielony (badanie w godzinach popołudniowych po 15.00 )
W dniu poprzedzającym badanie w godzinach popołudniowych (19.00-21.00) przygotować 2 litry preparatu, rozpuszczając każdą z 2 torebek w 1 litrze niegazowanej wody (1 torebka/1 litr). Wypić 2 litry przygotowanego roztworu w tempie 1 litra na godzinę (1 szklanka co 15-20 minut)
W dniu badania rano (9.00-11.00) przygotować i wypić 2 litry preparatu rozpuszczając każdą z 2 saszetek w 1 litrze wody
Od chwili wypicia Fortransu nie należy jeść. Można pić dowolna ilość wody niegazowanej. Normalna reakcją na lek powinny być częste wypróżnianie. Wypróżnianie czystą wodą oznacza dobre przygotowanie do badania.
Na badanie należy zgłosić się z dowodem tożsamości, wyniki poprzednich badań.
Informacje i dokumenty dla pacjentów do pobrania:
Kontakt
Lokalizacja:
Olkusz al.1000-Lecia 13
Rejestracja:
Telefoniczne centrum obsługi pacjenta,
tel. 41 240 0000
poniedziałek-piątek, godz. 7.00-18.00
Na badanie wymagane jest skierowanie wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Skierowanie należy dostarczyć w terminie 14 dni roboczych od dnia wpisania na listę oczekujących. W przypadku nieprzekazania skierowania w terminie pacjent zostanie skreślony z listy oczekujących.