- Start /
-
Rehabilitacja
Rehabilitacja
Rehabilitacja to kompleksowe postępowanie, które ma na celu przywrócenie pełnej lub możliwej do osiągnięcia sprawności fizycznej i psychicznej, zdolności do pracy i brania czynnego udziału w życiu społecznym.
Istotną częścią rehabilitacji jest fizjoterapia. Jest ona skierowana do osób, których codzienne funkcjonowanie jest utrudnione na skutek choroby czy kontuzji. Fizjoterapia pomaga w zwalczaniu bólu, powrocie do sprawności do urazach i zabiegach ortopedycznych, zapobiega nawrotom kontuzji, poprawia ogólną kondycję i wydolność organizmu.
Fizjoterapeuta podczas pracy z pacjentem wykorzystuje: kinezyterapię (gimnastyka lecznicza), fizykoterapię (oddziaływanie na organizm bodźcami fizycznymi, np. światłem, prądem elektrycznym, polem magnetycznym) i masaż leczniczy.
Jak zarejestrować się na rehabilitację?
Na rehabilitację finansowaną przez NFZ potrzebne jest skierowanie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Na rehabilitację w pracowni rehabilitacji i w domu pacjenta wydaje skierowanie lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Lekarz specjalista z poradni specjalistycznej lub z oddziału szpitalnego wydaje skierowanie na rehabilitację stacjonarną na oddziale rehabilitacyjnym.
Skierowanie na rehabilitację leczniczą w trybie ambulatoryjnym, tj. na zabiegi fizjoterapeutyczne, ważne jest 30 dni od daty wystawienia. W tym czasie skierowanie musi zostać zarejestrowane w miejscu, w którym udzielane będą świadczenia.
Pierwsza wizyta w pracowni rehabilitacji to tzw. wizyta fizjoterapeutyczna. Podczas takiej wizyty fizjoterapeuta ustala z pacjentem plan i zakres zabiegów. W ramach świadczeń gwarantowanych jednemu pacjentowi przysługuje nie więcej niż 5 zabiegów dziennie w 10 dniowym cyklu terapeutycznym.
Pacjenci z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności mogą korzystać ze świadczeń rehabilitacyjnych poza kolejką oczekujących.
Gdzie odbywają się zabiegi rehabilitacyjne?
Zabiegi rehabilitacji odbywają się:
- w warunkach ambulatoryjnych – w pracowni rehabilitacji
- w domu pacjenta
- w warunkach stacjonarnych (na oddziale szpitalnym)