Zakres świadczeń
Na Izbie Przyjęć udzielane są świadczenia opieki zdrowotnej pacjentom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Są to:
- wstępna diagnostyka i leczenie w zakresie niezbędnym do stabilizacji funkcji życiowych osób znajdujących się w stanie nagłego zagrożenia życia lub zdrowia, z przyczyny wewnętrznej lub zewnętrznej, a w szczególności w razie wypadku, urazu, zatrucia u dorosłych i dzieci;
- pomoc poszkodowanym w stanach wyjątkowych i katastrofach;
- zabezpieczenie medyczne pacjentów oraz organizacja transportu do innych placówek lub komórek organizacyjnych szpitala
Izba przyjęć przyjmuje pacjentów:
- przywiezionych przez Zespół Ratownictwa Medycznego
- zgłaszających się samodzielnie w stanie zagrożenia życia lub w przypadku pogorszenia stanu zdrowia
Stan nagły (stan nagłego zagrożenia zdrowotnego) – to stan polegający na nagłym lub przewidywanym w krótkim czasie pojawieniu się objawów pogarszania zdrowia, którego bezpośrednim następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu lub uszkodzenie ciała lub utrata życia, wymagający podjęcia natychmiastowych medycznych czynności ratunkowych i leczenia.
Do takich przypadków należą, np.: utrata przytomności, zaburzenia świadomości, drgawki, nagły, ostry ból w klatce piersiowej, zaburzenia rytmu serca, nasilona duszność, nagły ostry ból brzucha, uporczywe wymioty, ostre i nasilone reakcje uczuleniowe (wysypka, duszność) będące efektem zażycia leku; ukąszenia przez jadowite zwierzęta; zatrucia lekami, środkami chemicznymi czy gazami; rozległe oparzenia, udar cieplny, wyziębienie organizmu, porażenie prądem, rozległa rana, będąca efektem urazu, urazy kończyny dolnej uniemożliwiające samodzielne poruszanie się.
Udając się do szpitala należy zabrać ze sobą:
- dowód tożsamości (dowód osobisty, paszport)
- dokumentacje medyczną
- spis przyjmowanych leków
Pomoc w przypadku nagłego zachorowania
W przypadkach nagłego zachorowania, ale bez objawów bezpośredniego zagrożenia życia i poza godzinami pracy Podstawowej Opieki Zdrowotnej można skorzystać z innych form pomocy medycznej.
Teleplatforma pierwszego kontaktu NFZ
Pod numerem 800 137 200 Narodowy Funduszu Zdrowia uruchomił Teleplatformę Pierwszego Kontaktu (TPK). Teleplatforma działa na podobnych zasadach jak nocna i świąteczna opieka zdrowotna i jest miejscem pierwszego kontaktu w sytuacji nagłego zachorowania.
Telefony od pacjentów odbierane są od poniedziałku do piątku, w godzinach od 18.00 do 8.00 rano kolejnego dnia oraz całą dobę w dni wolne od pracy.
Telefonicznych porad udzielają pielęgniarki lub położne oraz lekarze. Podczas połączenia, w razie potrzeby, personel medyczny może wystawić e-receptę, e-skierowanie lub e-zwolnienie. Jeśli konsultacja telefoniczna okaże się niewystarczająca, wtedy personel medyczny zaleci:
- wizytę w najbliższej stacjonarnej placówce nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (NiŚOZ)
- kontakt ze swoim lekarzem POZ (w godzinach pracy POZ: 8.00 – 18.00, od poniedziałku do piątku)
- w przypadku stwierdzenia stanu nagłego zagrożenia zdrowia i życia, wezwanie zespołu ratownictwa medycznego.
Z platformy mogą korzystać również osoby niesłyszące. Porady udzielane są w języku polskim, angielskim, rosyjskim i ukraińskim.
Nocna i świąteczna opieka zdrowotna
Nocna i świąteczna opieka zdrowotna to świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej udzielane od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy. Nocna i świąteczna opieka zdrowotna w Kostrzynie nad Odrą
Kontakt
Lokalizacja:
Kostrzyn n. Odrą, ul. Narutowicza 6,
Numery telefonów:
- 41 240 18 10
- Ambulatorium – 41 240 18 11
- Pielęgniarka oddziałowa – mgr Wioletta Chichłowska, specjalistka pielęgniarstwa ginekologicznego – 41 240 18 12
- Dyżurka pielęgniarska – 41 240 18 14