1. Start
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. W Nowym Szpitalu w Kostrzynie nad Odrą lekarze będą się szkolić pod okiem znanych specjalistów

W Nowym Szpitalu w Kostrzynie nad Odrą lekarze będą się szkolić pod okiem znanych specjalistów

Dni Chirurgii im. dr. n. med. Jerzego Wolańczyka odbędą się już po raz drugi w szpitalu w Kostrzynie Nad Odrą. To okazja dla lekarzy do wymiany wiedzy w środowisku wybitnych specjalistów, m.in. poprzez udział w zabiegach bariatrycznych prowadzonych na żywo.  

Dni Chirurgii są kierowane do lekarzy chirurgów, rodzinnych i innych specjalistów ochrony zdrowia. Tematem przewodnim tegorocznego wydarzenia jest chirurgia bariatryczna, czyli dziedzina zajmująca się operacyjnym leczeniem otyłości.

Otyłość to jedna z przewlekłych chorób cywilizacyjnych, która dotyka coraz większą grupę ludzi. Przyczyną mogą być uwarunkowania środowiskowe, psychologiczne lub hormonalne.  Raport Atlas World Obesity Federation na rok 2023 przewiduje, że w ciągu najbliższych 12 lat aż 51 proc. ludzi na świecie, czyli ponad 4 miliardy osób, będzie cierpiało na otyłość lub nadwagę. Według danych wskaźniki otyłości rosną szczególnie szybko wśród dzieci w krajach o niższych dochodach.

Wzrost chorób związanych z otyłością do skali globalnej pandemii sprawił, że  bariatria to obecnie jedna z najszybciej rozwijających się dziedzin chirurgicznych – zarówno w Polsce, jak i na świecie.

– W naszym województwie działają tylko dwa ośrodki, które są w stanie kompleksowo zająć się problemem otyłości u pacjentów. Jednym z nich jest nasz szpital – mówi Joanna Dzyganowicz, prezes zarządu Nowego Szpitala w Kostrzynie nad Odrą.Ponieważ problem ten jest coraz bardziej palący, chcemy wyjść z informacją nie tylko do pacjentów, ale także do lekarzy. Chcemy, by pod czujnym okiem najlepszych specjalistów mogli szkolić się z najnowszych metod pomocy w tym zakresie. Zależy nam na tym, by integrować środowisko lekarskie i umożliwić swobodną wymianę wiedzy.

Podczas wydarzenia lekarze będą mogli wziąć udział w wykładzie i dwóch zabiegach bariatrycznych na żywo, które przeprowadzą dr n. med. Mirosław Czyżak, specjalista chirurgii bariatrycznej i wojewódzki konsultant chirurgii ogólnej oraz lek. Volodymyr Lavrynets, chirurg ze szpitala w Kostrzynie nad Odrą.

– Będą to zabiegi rękawowej resekcji żołądka, czyli zmniejszenia pojemności żołądka. To rozwiązanie dla tych pacjentów, którzy próbowali się wielokrotnie odchudzać, ale pomimo tych starań nadal są w tym samym miejscu. – tłumaczy dr n. med. Mirosław Czyżak.

Dni Chirurgii mają swojego patrona, jest nim dr n. med. Jerzy Wolańczyk, który kierował kostrzyńską chirurgią w latach 1979-2003.

Bardzo cieszę się, że dzięki temu wydarzeniu możemy upamiętnić wieloletnią pracę tego wybitnego specjalisty, od którego rozpoczęła się nowoczesna medycyna w Kostrzynie i kontynuować jego dzieło. Serdecznie zapraszam w imieniu organizatorów. – mówi dr Andrzej Kunt, burmistrz Kostrzyna nad Odrą.

Dni Chirurgii odbędą się dn. 18 listopada w Nowym Szpitalu w Kostrzynie nad Odrą przy ul. Narutowicza 6. Specjaliści chętni do wzięcia udziału w wydarzeniu mogą zgłaszać swój udział pod nr 41 240 18 02.

Serdecznie zapraszamy przedstawicieli mediów.

AGENDA SPOTKANIA

9:00 otwarcie konferencji

9:30 zabieg bariatryczny do obejrzenia na żywo

11:30 przerwa kawowa

12:00 zabieg bariatryczny do obejrzenia na żywo

14:00-14:30 wykład dr. n. med. Mirosława Czyżaka – konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie chirurgii

14:30 lunch

15:00 zakończenie

Kontakt

Grupa Nowy Szpital Holding S.A.

ul. Strzegomska 142a, 54-429 Wrocław
KRS 0000568640, NIP 8513186008, Regon 362089459

Biuro Zarządu Grupy Nowy Szpital

41 240 3000
grupa@nowyszpital.pl

Rejestracja pacjentów

41 240 0000