1. Start
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Tenekteplaza w Nowym Szpitalu w Olkuszu

Tenekteplaza w Nowym Szpitalu w Olkuszu

Udar mózgu jest chorobą ośrodkowego układu nerwowego o nagłym początku.

W Polsce co roku u ponad 90 tys. osób dochodzi do udaru mózgu. Niepokojące jest, że choroba coraz częściej dotyczy młodszych osób ( 30% pacjentów z udarem ma poniżej 65lat). Udary stanowią trzecią przyczynę zgonów i najczęstszą przyczynę niepełnosprawności w Polsce.

Udary dzielimy na : niedokrwienne (85%) i krwotoczne (15%). W udarze niedokrwiennym dochodzi do zablokowania przepływu krwi w krążeniu mózgowym przez skrzeplinę. Najczęściej są skutkiem zmian miażdżycowych w tętnicach szyjnych i mózgowych oraz chorób sercowych np. migotanie przedsionków. Udary krwotoczne (potocznie nazywane wylewem) powstają wskutek pęknięcia ściany tętnicy mózgowej i wydostania się krwi poza naczynie.

Leczenie udaru niedokrwiennego polega na jak najszybszej właściwej terapii przyczynowej – jest to dożylne leczenie tromboliczne (czyli rozpuszczające skrzep)i/lub mechaniczna trombektomia (mechaniczne usunięcie skrzepu). Leczenie to ma na celu przywróceniu przepływu krwi przez zamkniętą tętnicę wewnętrzczaszkową. W Polsce do leczenia trombolitycznego zarejestrowany jest od wielu lat preparat alteplaza , który podajemy dożylnie przez 1 godzinę. W tym roku dodatkowo zarejestrowany jest preparat tenekteplaza, który podajemy dożylnie ok. 10 sekund. Podanie leków możliwe jest tylko w ciągu 4.5 godziny od wystąpienia objawów udaru mózgu.

Mechaniczną trombektomię przeprowadza się w wysoko wyspecjalizowanych ośrodkach , zabieg wykonuje się do 6 godzin od wystąpienia objawów. Dlatego bardzo ważne jest, aby po wystąpieniu objawów sugerujących udar ( np. zaburzenia mowy, wykrzywienie ust, osłabienie kończyn po jednej stronie) natychmiastowe wezwanie pogotowia i transport chorego do najbliższego szpitala z Oddziałem Udarowym.

W marcu br w Oddziale Neurologii w Szpitalu w Olkuszu pierwszy raz zastosowano tenekteplazę z bardzo dobry efektem.

W oddziale hospitalizowano 37-letnią pacjentkę , która została w trybie pilnym przetransportowana z pracy, gdzie u chorej wystąpił nagle głęboki niedowład kończyn lewych. Po wykonaniu niezbędnej diagnostyki w trybie pilnym, zakwalifikowano chorą do leczenia trombolitycznego. Podano tenekteplazę uzyskując po kilku godzinach znaczną poprawę stanu neurologicznego. Po 7 dniach hospitalizacji, pacjentka wypisana z Oddziału w stanie ogólnym bardzo dobrym, samodzielna, z niedowładem niewielkiego stopnia w zakresie lewej dłoni.

Kontakt

Grupa Nowy Szpital Holding S.A.

ul. Strzegomska 142a, 54-429 Wrocław
KRS 0000568640, NIP 8513186008, Regon 362089459

Biuro Zarządu Grupy Nowy Szpital

41 240 3000
grupa@nowyszpital.pl

Rejestracja pacjentów

41 240 0000

Pełny kontakt
Partner Grupy Nowy Szpital