1. Start
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Badanie prostaty w skwierzyńskim szpitalu

Badanie prostaty w skwierzyńskim szpitalu

Rak gruczołu krokowego jest najczęściej rozpoznawanym nowotworem złośliwym u mężczyzn. Wcześnie wykryty jest w 90 proc. wyleczalny. Dlatego bardzo ważne są badania profilaktyczne. W poniedziałek, 22 kwietnia mężczyźni ze Skwierzyny i okolic maja szansę na bezpłatne badanie USG prostaty w skwierzyńskim szpitalu.
 
Rak gruczołu krokowego (zwanego też prostatą lub sterczem) jest drugim najczęściej rozpoznawanym nowotworem złośliwym u mężczyzn zarówno  na świecie, jak i w Polsce. Charakteryzuje się największą dynamiką wzrostu zachorowalności w ostatnich latach, stając się chorobą cywilizacyjną naszych czasów. Szacuje się, że na  świecie co roku zapada na niego około 1,1 miliona mężczyzn. W Polsce choroba ta dotyka 16 tys. osób rocznie i stanowi aż 19 proc. wśród nowotworów wykrywanych u mężczyzn. Oznacza to, że co piąty mężczyzna cierpiący na chorobę onkologiczną, choruje na raka prostaty.
Ryzyko zachorowania na raka prostaty zwiększa się z wiekiem. Średni wiek rozpoznania choroby to 69 lat. Częstość zachorowań rośnie wraz z wiekiem, osiągając najwyższe wartości w grupie 70-cio i 80-latków. Coraz częściej nowotwór ten jest jednak wykrywany u mężczyzn młodszych, nawet 40 letnich, gdyż staje się chorobą cywilizacyjną, związaną ze stylem życia. Największe ryzyko rozwoju raka prostaty występuje u mężczyzn, których krewni chorowali na ten nowotwór.
Większość nowotworów prostaty rozwija się powoli i podstępnie, a w początkowej fazie choroby nie powoduje żadnych objawów. Zdarza się, że pacjenci dowiadują się o tym, że chorują na raka stercza dopiero wówczas, kiedy pojawią się u nich objawy związane z jego przerzutami. I choć wcześnie wykryty rak prostaty jest wyleczalny, w Polsce nadal notuje się z jego powodu 10 zgonów dziennie.
Dlatego diagnostyka i leczenie w odpowiednim czasie jest bardzo ważne. USG prostaty jest podstawowym badaniem,  mającym na celu ocenę kondycji tego narządu – jego wielkości, objętości oraz stanu ogólnego.
 
22 kwietnia br. w poradni onkologicznej szpitala w Skwierzynie od godziny 12, będzie można wykonać bezpłatne USG prostaty. Ilość miejsc ograniczona.
Telefon do rejestracji: 41 240 0000.

Kontakt

Grupa Nowy Szpital Holding S.A.

ul. Strzegomska 142a, 54-429 Wrocław
KRS 0000568640, NIP 8513186008, Regon 362089459

Biuro Zarządu Grupy Nowy Szpital

41 240 3000
grupa@nowyszpital.pl

Rejestracja pacjentów

41 240 0000