1. Start
  2. /
  3. Aktualności
  4. /
  5. Inauguracja Ośrodka Bariatrycznego w Kostrzynie nad Odrą

Inauguracja Ośrodka Bariatrycznego w Kostrzynie nad Odrą

Pokazowy zabieg resekcji żołądka zainauguruje symboliczne otwarcie Ośrodka Bariatrycznego w Nowym Szpitalu w Kostrzynie nad Odrą. Przeprowadzi go prof. Wiesław Tarnowski, specjalista chirurgii laparoskopowej, w tym bariatrycznej.

Symboliczna inauguracja Ośrodka Bariatrycznego odbędzie się 21 lutego 2025 roku. W jej ramach prof. Wiesław Tarnowski, specjalista chirurgii laparoskopowej, przeprowadzi pokazowy zabieg rękawowej resekcji żołądka oraz wygłosi wykład na temat leczenia.

To niesamowicie ważne wydarzenia dla naszego ośrodka, ponieważ pan profesor jest uznanym autorytetem w dziedzinie bariatrii. Dlatego niezmiernie cieszymy się, że zgodził się przyjąć nasze zaproszenie i podzielić się z uczestnikami spotkania swoją widzą i umiejętnościami – komentuje Joanna Dzyganowicz, prezes Nowego Szpitala w Kostrzynie nad Odrą.

Swoje przybycie na wydarzenie zapowiedzieli także: dr n. med. Mirosław Czyżak, konsultant wojewódzki w dziedzinie chirurgii ogólnej oraz lek. Tomasz Kremer, konsultant wojewódzki w dziedzinie medycyny rodzinnej.

Otyłość jest uważana za chorobę cywilizacyjną i traktowana jako globalny problem zdrowotny. Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia i Głównego Urzędu Statystycznego, co drugi dorosły w Polsce ma nadwagę. Prognozuje się, że do końca 2025 roku otyłych będzie już 26 proc. kobiet i 30 proc. mężczyzn. Otyłość pociąga za sobą poważne problemy zdrowotne, takie jak: cukrzyca, nadciśnienie, niska samoocena, samoizolacja czy w końcu depresja.

W ostatnich latach obserwuje się wzrost zainteresowania zabiegami bariatrycznymi. Jest to związane z ich wysoką skutecznością w redukcji masy ciała oraz poprawą lub nawet całkowitym ustąpieniem chorób związanych z otyłością. W Polsce rocznie przeprowadza się około 3 tysięcy takich operacji, jednak liczba ta nadal nie odpowiada potrzebom pacjentów.

W Polsce działa ponad 40 placówek wykonujących operacje bariatryczne w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Mimo to, wciąż istnieje potrzeba zwiększenia liczby ośrodków oferujących tego typu zabiegi, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu pacjentów. Na to zapotrzebowanie odpowiedział Nowy Szpital w Kostrzynie nad Odrą, otwierając w połowie 2023 roku Ośrodek Bariatryczny. Od tego czasu wykonano tu niemal 200 operacji pomniejszenia żołądka (115 w 2024 r. i 61 w 2023 r.).

Placówka znajduje się na liście ośrodków bariatrycznych Towarzystwa Chirurgów Polskich, co potwierdza jej standardy leczenia i profesjonalizm zespołu medycznego. Ośrodek zatrudnia specjalistów, w tym psychodietetyka. Jego koordynatorem jest lek. Volodymyr Lavrynets, specjalista chirurgii ogólnej, bariatra z doświadczeniem wykonujący zabiegi metodą laparoskopową, nie tylko zmniejszenia żołądka, ale również antyrefluksowe. Operacje prowadzone są w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Ośrodek prowadzi także Poradnię Bariatryczną, przygotowującą pacjentów do operacji pomniejszania żołądka i wspierającą ich po tym zabiegu.

Dzięki naszemu zespołowi specjalistów i infrastrukturze medycznej możemy oferować pacjentom kompleksową opiekę. Mamy nadzieję, że Nowy Szpital w Kostrzynie nad Odrą stanie się jednym z kluczowych ośrodków leczenia otyłości w Polsce – mówi Joanna Dzyganowicz.

Chirurgia bariatryczna to dziedzina medycyny zajmująca się operacyjnym leczeniem otyłości. Do najczęściej wykonywanych zabiegów należą rękawowa resekcja żołądka (gastric sleeve) oraz ominięcie żołądkowe (gastric bypass). Celem tych procedur jest zmniejszenie objętości żołądka lub zmiana drogi pokarmowej, co prowadzi do ograniczenia spożycia pokarmu i wchłaniania kalorii.

Zabieg rękawowej resekcji żołądka wykonywany jest metodą laparoskopową, w znieczuleniu ogólnym. Już kilka godzin po zabiegu pacjenci są pionizowani, a w szpitalu po zabiegu pozostają 2-3 dni. Całkowity powrót do aktywności życiowych zależy od indywidualnego stanu zdrowia pacjenta.

Dzięki tej metodzie objętość żołądka zostaje zmniejszona nawet o 70 proc., tak by ostatecznie wynieść około 200 ml. Pozwala to na utratę nadmiernej masy ciała już w pierwszych 6-12 miesiącach od wykonania operacji. Statystycznie pacjenci tracą około 60 proc. wagi wyjściowej. Ostateczny efekt zależy od czynników indywidualnych, takich jak waga wyjściowa, płeć czy wiek, a także od zmiany stylu życia.

Zabiegi bariatryczne są rekomendowane dla osób z otyłością olbrzymią (BMI ≥ 40 kg/m²) lub z BMI w przedziale 35–40 kg/m², u których występują choroby towarzyszące, takie jak cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze czy zespół bezdechu nocnego. Pacjenci powinni mieć ukończone 18 lat i wcześniej podejmować nieskuteczne próby redukcji masy ciała za pomocą metod niechirurgicznych.

Informacje na temat zabiegów bariatrycznych wykonywanych w Ośrodku Bariatrycznym Nowego Szpitala w Kostrzynie nad Odrą można uzyskać pod numerem tel. 41 240 18 32 od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-14.00.

Kontakt

Grupa Nowy Szpital Holding S.A.

ul. Strzegomska 142a, 54-429 Wrocław
KRS 0000568640, NIP 8513186008, Regon 362089459

Biuro Zarządu Grupy Nowy Szpital

41 240 3000
grupa@nowyszpital.pl

Rejestracja pacjentów

41 240 0000