Założyciele

Grupa Nowy Szpital działalność rozpoczęła w 2008 r. Założycielami Grupy Nowy Szpital są Adam Roślewski i Marcin Szulwiński. Ich drogi przecinały się wielokrotnie, ale na stałe połączyły w 2002 r. Najpierw współpracowali w ramach Zakładu Usług Konsultingowych Know How, firmy doradczej założonej przez Adama Roślewskiego. Know How przygotowywał analizy dla samorządów, przeprowadzał audyty szpitali, opracowywał programy restrukturyzacji.

Pierwsza współpraca z samorządem

Pierwszym samorządowcem, który zdecydował się skorzystać z wiedzy i doświadczenia ekspertów Know How był ówczesny burmistrz Skwierzyny, Arkadiusz Piotrowski. Dla szpitala w Skwierzynie było to być, albo nie być. Jeden z dwóch szpitali w powiecie, w dodatku zlokalizowany poza miastem powiatowym i zaledwie 20 km od Gorzowa, dla płatnika (NFZ) wydawał się całkowicie zbędny. Uratowanie tego szpitala wymagało wielu pracy i umiejętności z zakresu zarządzania a także zrozumienia ze strony personelu i samorządowego partnera. Dzisiaj Nowy Szpital w Skwierzynie może pochwalić się nowoczesnym blokiem operacyjnym, przyjaznym dla rodzących oddziałem położniczo-ginekologicznym, wyremontowanym zakładem opiekuńczo-leczniczym oraz nowym oddziałem internistyczno-geriatrycznym. Wszystkie inwestycje finansowane są ze środków wypracowanych przez szpital.

Pierwszy Nowy Szpital

Drugim „wyleczonym” szpitalem i pierwszym, który stał się „Nowym Szpitalem” była placówka w Świeciu (2005 r.). W ciągu 7 lat szpital nie tylko wyszedł z długów, ale także zwiększył kontrakt z NFZ o ponad 30 mln zł. Rozwój szpitala w Świeciu zachęcił inne samorządy do współpracy. Do puli szpitali, których zarządzanie wspierał Know How dołączyły szpitale: we Wschowie, Kostrzynie nad Odrą, Nakle i Szubinie. Wraz z przybywaniem kolejnych placówek musiała zmienić się formuła ich zarządzania. W ten sposób w 2008 r. powstała Grupa Nowy Szpital.