Nowy Szpital w Świebodzinie

Neurologia z kontraktem do 2021 r. 2018-12-20

Do 2021 r. oddział neurologiczny z pododdziałem udarowym w Nowym Szpitalu w Świebodzinie ma podpisaną umowę z NFZ na leczenie pacjentów. To efekt konkursu rozstrzygniętego w ubiegłym miesiącu przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Umowa obowiązywać będzie od 1 stycznia 2019 r.

Świebodzińska neurologia wraz z oddziałem udarowym to jeden z sześciu tego typu oddziałów działających w województwie lubuskim. Oddział neurologiczny z pododdziałem udarowym w Świebodzinie zaczął przyjmować pacjentów w październiku ubiegłego roku. Od tego czasu hospitalizowanych było tutaj 941 osób. Ponad jedna trzecia pacjentów trafiła na świebodzińską neurologię z powodu udaru mózgu.

Oddział liczy 28 łóżek, w tym łóżka 12 łóżek neurologicznych, 12 łóżek wczesnej rehabilitacji neurologicznej (udarowej) i 5 stanowisk intensywnej opieki medycznej. Oddziałem od początku kieruje dr n. med. Jan Paweł Mejnartowicz, konsultant wojewódzki w dziedzinie neurologii. Pacjenci mają zapewnioną całodobową opiekę lekarza neurologa, anestezjologa, a także  lekarza internisty, kardiologa, konsultacje neurochirurga oraz chirurga naczyniowego. W skład zespołu terapeutycznego wchodzą również logopeda, psycholog i rehabilitanci, którzy zgodnie ze standardami leczenia rozpoczynają rehabilitację możliwie jak najwcześniej po udarze.

Leczenie udarów to niejedyna specjalność świebodzińskiej neurologii. Na oddziale diagnozowane i leczone są również inne schorzenia obwodowego i centralnego układu nerwowego, między innymi: choroby zapalne ośrodkowego układu nerwowego, padaczka, choroby zwyrodnieniowe ośrodkowego układu nerwowego, zespoły bólowe kręgosłupa. Ponadto od tego roku oddział uczestniczy w finansowanych przez NFZ programie lekowym leczenia stwardnienia rozsianego (SM) lekami pierwszego rzutu. Kompleksowość i ciągłość leczenia zapewnia również działająca przy szpitalu od listopada tego roku poradnia neurologiczna oraz otwarta nieco wcześniej poradnia neurologiczna dla dzieci.