Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej. akceptuję

Grupa Nowy Szpital

Zdrowe szpitale dla pacjentów w całej Polsce

Aktualności

Marta Pióro - Rzecznik prasowy GNS
502 273 465 mpioro@nowyszpital.pl

Grupa Nowy Szpital Holding S.A.

Usprawniamy pracę SORów 2013-09-17

Na szpitalnych oddziałach ratunkowych w Nowym Szpitalu w Olkuszu, Giżycku, Świeciu i Świebodzinie funkcjonuje system segregacji medycznej-TRIAGE. 
Pacjentem, który trafia do SOR w pierwszej kolejności zajmuje się pielęgniarka lub ratownik, która dokonuje segregacji w specjalnie przeznaczonym do tego pokoju zwanym obszarem segregacji pacjentów. Określa w nim stan pacjenta poprzez pomiar podstawowych parametrów życiowych, zbierając przy tym wywiad chorobowy. Po dokonaniu oceny stanu pacjenta, informując lekarza, podejmuje decyzję o kwalifikacji do jednej z trzech grup: czerwonej, żółtej lub zielonej. Następnie oznacza pacjenta odpowiednią opaską w kolorze: czerwonym, żółtym lub zielonym. 

Kolor czerwony oznacza, że pacjent musi otrzymać pomoc natychmiast. Kolor żółty jest dla pacjentów, którzy powinni być przyjęci w trybie pilnym a czas oczekiwania nie powinien być dłuższy niż 60 min. Kolor zielony jest dla pacjentów z najniższym stopniem zagrożenia życia. Pacjent z zieloną opaską jest przyjmowany po  wstępnym udzieleniu pomocy osobom z kolorem  czerwonym i żółtym.

W Szpitalu Giżyckim TRIAGE zaczął funkcjonować na początku wakacji. Giżycki SOR przeżywa wówczas prawdziwe oblężenie. Liczba przyjmowanych w wakacyjnych miesiącach pacjentów w Szpitalu Giżyckim wzrasta z 600 do prawie 1 tys. 
 
– TRIAGE sprawdził się bardzo dobrze. Pacjenci wiedzą czego mają się spodziewać. Jeśli czas oczekiwania z jakiś powodów wydłuża się informujemy o tym pacjentów na bieżąco – mówi Elżbieta Mielniczuk, pielęgniarka koordynująca z giżyckiego SOR. W Giżycku o przydziale do odpowiedniej grupy decyduje pielęgniarka i ratownik. – Wiadomo, że stan pacjenta może się zmienić, dlatego na bieżąco musimy to monitorować – tłumaczy Elżbieta Mielniczuk. 
powrót