Operacje kręgosłupa w Nowym Szpitalu w Olkuszu 2013-09-13

W lipcu u pacjenta, który trafił do oddziału urazowo-ortopedycznego Nowego Szpitala w Olkuszu przeprowadzono pierwszą operację na kręgosłupie. Przeprowadzony zabieg to vertobroplastyka, która polega na podaniu cementu kostnego do złamanego trzonu kręgu lędźwiowego.

Ten rodzaj zabiegu stosuje się w przypadku m.in. złamań osteoporotycznych kręgosłupa. Bardzo istotny jest fakt, że zabieg pozwala pacjentom na szybki powrót do normalnego funkcjonowania i znacznie skraca czas leczenia pacjentów. W drugiej dobie po zabiegu pacjent może wyjść  ze szpitala. Do tej pory przy złamaniach kompresyjnych kręgów pacjenci musieli chodzić przez kilka miesięcy w gorsetach.

Jak informuje ordynator oddziału urazowo-ortopedycznego dr Krzysztof Dziurowicz vertobroplastyka to nie koniec nowości w ofercie oddziału.  W najbliższym czasie zespół oddziału czekają nowe wyzwania i nowe zabiegi, takie jak osteotomia podkolanowa stosowana u pacjentów ze zmianami zwyrodnieniowymi przedziału przyśrodkowego kolana, kolano szpotawe czy pourazowa deformacja oraz małoinwazyjne zabiegi korekty stopy koślawej.