Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej. akceptuję

Grupa Nowy Szpital

Zdrowe szpitale dla pacjentów w całej Polsce

Aktualności

Marta Pióro - Rzecznik prasowy GNS
502 273 465 mpioro@nowyszpital.pl

Grupa Nowy Szpital Holding S.A.

Trwa wdrażanie e-recepty w szpitalach GNSH 2019-07-22

W szpitalach Grupy Nowy Szpital Holding SA wdrażana jest e-recepta. Pierwsze e-recepty otrzymują pacjenci poradni podstawowej opieki zdrowotnej, nocnej opieki zdrowotnej oraz niektórych przyszpitalnych poradni specjalistycznych. Do końca roku wszystkie tradycyjne recepty zostaną zastąpione receptami elektronicznymi. 

Zamiast papierowej recepty pacjenci otrzymują wydruk informacyjny ze specjalnym kodem, na podstawie którego farmaceuta w aptece wyda przepisane przez lekarza leki. Wystarczy podać farmaceucie kod dostępu oraz swój numer PESEL. Pacjenci mają również możliwość otrzymania kodu e-recepty mailem lub poprzez sms. W tym wypadku konieczne jest internetowe konto pacjenta (IKP), które można założyć używając profilu zaufanego na platformie pacjent.gov.pl

W ostatnim tygodniu wydano w placówkach GNS ponad 100 e-recept. Stopniowo e-recepta będzie wdrażana we wszystkich jednostkach prowadzonych przez szpitale Grupy. Do końca roku wszystkie recepty będą wydawane za pomocą systemu elektronicznego. 

E-recepta to centralny system informatyczny udostępniony w ramach projektu "Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych" (System P1). W celu podłączenia się do tego systemu szpitale składały wniosek o wydanie specjalnego certyfikatu. Po otrzymaniu certyfikatu informatycy odpowiednio skonfigurowali system informatyczny działający w szpitalu. Do wystawienie e-recepty konieczny jest również specjalny certyfikat ZUS, który posiada większość lekarzy, ze względu na obowiązek wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich.

powrót