Pracownia mammograficzna w Nowym Szpitalu w Olkuszu 2018-06-19

Od 11 czerwca w olkuskim szpitalu czynna jest pracownia mammograficzna. Pierwsze pacjentki skorzystały już z badań.

Pracownia zlokalizowana jest w wyremontowanym pomieszczeniu na parterze w głównym budynku szpitala w pobliżu innych pracowni diagnostyki obrazowej: TK, USG, RTG.

Mammografia to nieinwazyjna metoda badania piersi przy użyciu promieni rentgenowskich. Badanie to jest uznawane za bezpieczną i efektywną metodę wykrywania raka piersi oraz oceny innych zmian w piersiach. Dotychczas pacjentki z Olkusza, u których trzeba było wykonać takie badanie musiały korzystać z innych placówek. Obecnie takie badanie będzie wykonywane na miejscu. W przypadku konieczności pogłębienia diagnostyki pacjentki mają również możliwość wykonania w olkuskiej placówce USG, biopsji cienko i gruboigłowej z badaniem cytologicznym i histopatologicznym oraz badań immunohistochemicznych czy oznaczenia receptorów.

Pracownia będzie wykonywała na razie badania pacjentkom, na podstawie skierowania z działających przy szpitalu poradni specjalistycznych: ginekologicznej, onkologicznej czy poradni chorób piersi. Szpital zamierza przystąpić do programu badań piersi finansowanych przez NFZ jak i do programu profilaktycznego wczesnego wykrywania raka sutka.