Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej. akceptuję

Grupa Nowy Szpital

Zdrowe szpitale dla pacjentów w całej Polsce

Aktualności

Marta Pióro - Rzecznik prasowy GNS
502 273 465 mpioro@nowyszpital.pl

Grupa Nowy Szpital Holding S.A.

Nowy Szpital w Olkuszu ma nowy ambulans 2017-12-11

Nowy Szpital w Olkuszu otrzymał nowoczesny ambulans dla zespołów ratownictwa medycznego. Środki na zakup karetki przekazał wojewoda małopolski na wniosek Starostwa Powiatowego w Olkuszu. Karetka jest w szpitalu od tygodnia, ale dzisiaj wojewoda małopolski Piotr Ćwik w obecności władz powiatu, zarządu szpitala i pracowników oficjalnie przekazał nowy ambulans do użytku.

Nowa karetka to Volkswagen Crafter. Koszt zakupy karetki to prawie 500 tys. zł. Z czego prawie 200 tys. to sprzęt niezbędny do ratowania pacjentów w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia. - Na wyposażeniu ambulansu znajduje się m.in. urządzenie do automatycznego masażu klatki piersiowej, umożliwiające nieprzerwaną kompresję w czasie transportu aż do przekazania pacjenta do szpitala. Takie urządzenie zastępuje  ręce jednego ratownika – mówi Grażyna Walczak, koordynator zespołów ratownictwa medycznego w Nowym Szpitalu w Olkuszu. Transport pacjentów ułatwi krzesełko kardiologiczne z systemem płozowym, które pozwala na bezpieczne, zarówno dla pacjenta jak i ratownika transportowanie po schodach, bez narażenia na przeciążenia. - To duże udogodnienie w transporcie pacjentów z budynków, które nie posiadają wind – a takich na naszym terenie jest dużo - dodaje Grażyna Walczak.

Ponadto karetka jest wyposażona w nowoczesny defibrylator Lifepak 15, który umożliwia diagnozowanie i monitorowanie funkcji życiowych pacjenta. W karetce znajdują się również: 3 rodzaje noszy (płachta, podbierające, wielozadniowe), deska dla dorosłych, kamizelka KED, kapnometr, materac podciśnieniowy, pompa infuzyjna, pulsoksymetr, respirator, resuscytator, ssak elektryczny, ssak mechaniczny, szyny unieruchamiające, ciśnieniomierz.

- Cieszymy się bardzo z nowej karetki. Dziękujemy Starostwu za podjęcie starań o środki na zakup ambulansu a wojewodzie za pozytywną decyzję oraz wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu – mówi dr Norbert Kubański, prezes szpitala w Olkuszu.

Nowy Szpital w Olkuszu dysponuje 4 zespołami ratownictwa medycznego; 2 zespoły specjalistyczne i 2 zespoły podstawowe. Stacjonują one w Olkuszu, Wolbromiu i Hutkach. 

powrót