Neurologia w Świebodzinie oficjalnie otwarta 2017-10-16

Wprawdzie oddział neurologiczny w Nowym Szpitalu w  Świebodzinie przyjmuje pacjentów od 9 października ale oficjalne otwarcie odbyło się dzisiaj.

Na zaproszenie zarządu szpitala na uroczystość przybyli, m.in.: przedstawiciele urzędu wojewódzkiego z wicewojewodą Robertem Paluchem, starosta powiatu świebodzińskiego, reprezentanci samorządu miasta i gminy Świebodzin oraz pracownicy szpitala. Powstanie oddziału to efekt starań, jakie szpital podejmował przez ostatnie kilka lat. Jednak dopiero w tym roku pojawiła się realna szansa na uzyskanie finansowania z Narodowego Funduszu Zdrowia. Kontrakt z NFZ przewiduje, że w Świebodzinie będą leczeni pacjenci z północnej części województwa, w tym przede wszystkim z powiatów świebodzińskiego, międzyrzeckiego, sulęcińskiego i słubickiego. Skalę potrzeb pokazuje fakt, że oddział przyjmuje pacjentów od tygodnia a większość z 28 łóżek jest obecnie zajęta. Połowa chorych to osoby po przebytym udarze.

Oddział został utworzony w niewykorzystywanych pomieszczeniach, które kiedyś były  dodatkowymi salami oddziału wewnętrznego. Pokoje dla pacjentów zostały zmodernizowane i wyposażone w nowe łóżka z materacami przeciwodleżynowymi i szafki przyłóżkowe, każda sala ma dostęp do sanitariatów. Oddział liczy łącznie 28 łóżek , w tym łóżka neurologiczne, wczesnej rehabilitacji poudarowej i 5 stanowisk intensywnej opieki medycznej. Oddział wyposażony  został w nowy, wysokospecjalistyczny sprzęt, min. w kardiomonitory umożliwiające monitorowanie funkcji życiowych, dwa aparaty do badań USG, aparat EEG , Holter EKG i Holter RR oraz aparat EMG. Szpital zapewnia także całodobową dostępność do diagnostyki laboratoryjnej oraz tomografii komputerowej. Szpital dysponuje też całodobowym lądowiskiem dla śmigłowców sanitarnych , które jest niezwykle ważne dla pacjentów z rozpoznanym udarem mózgu, gdzie czas dojazdu i rozpoczęcia leczenia jest bardzo istotny, często decydujący o jego dalszym rokowaniu.