Nowe usługi dla pacjentów w szpitalu w Kostrzynie n. Odrą 2017-05-24

Od 1 lipca br. w Nowym Szpitalu w Kostrzynie rozpocznie działalność Poradnia Medycyny Paliatywnej oraz Pielęgniarska Opieka Długoterminowa Domowa. To ważne usługi z zakresu opieki długoterminowej, na które szpital otrzymał kontrakt z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Poradnia Medycyny Paliatywnej sprawuje ambulatoryjną opiekę nad chorymi w trakcie leczenia onkologicznego. Opieka paliatywna obejmuje m.in. zwalczanie   bólu, łagodzenie innych dolegliwości związanych z chorobą, wsparcie rodziny chorego czy pomoc w okresie żałoby.

W poradni będzie przyjmował lekarz specjalista w zakresie medycyny paliatywnej Dorota Rydzewska-Sirant. Rejestracja do poradni zostanie uruchomiona z dniem 1 lipca 2017 r. Rejestracja może się odbywać osobiście w Centralnej Rejestracji Szpitala lub pod numerem telefonu: 041 240 19 00. Do poradni paliatywnej może skierować lekarz POZ lub inny specjalista.

Drugą dostępną od 1 lipca usługą dla pacjentów i ich rodzin będzie pielęgniarska opieka długoterminowa domowa. Pielęgniarska opieka długoterminowa to opieka nad obłożnie i przewlekle chorymi przebywającymi w domu. Pacjenci objęci taką opieką nie wymagają leczenia w warunkach stacjonarnych, jednak ze względu na istniejące problemy zdrowotne wymagają systematycznej i intensywnej domowej opieki pielęgniarskiej, realizowanej we współpracy z lekarzem POZ.

Do pielęgniarskiej opieki długoterminowej domowej mogą być zakwalifikowani pacjenci, którzy w ocenie opartej na skali Barthel otrzymali 40 punktów lub mniej i nie zostali objęci opieką np. zakładu opiekuńczego. Świadczenia w domowej opiece długoterminowej udzielane są na podstawie skierowania lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, do którego dołącza się kartę oceny pacjenta do objęcia pielęgniarską opieką długoterminową domową. Wizyta pielęgniarki w domu chorego powinna się odbyć nie mniej niż 4 razy w tygodniu. Czas objęcia chorego opieką długoterminową zależy od stanu zdrowia pacjenta. Należy pamiętać, że środki higieniczne i opatrunkowe, leki i inne wyroby medyczne zlecone przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego zapewnia rodzina pacjenta (lub jego opiekun).

Świadczenia realizowane w ramach Pielęgniarskiej Opieki Długoterminowej Domowej będą udzielane przez pielęgniarki z kursami kwalifikacyjnymi z medycyny rodzinnej od poniedziałku do piątku. Objęcie pacjenta opieką następuje nad podstawie skierowania oraz rejestracji. Informacja i rejestracja od 1 lipca w piątki w godz. 8.00- 10.00 pod nr tel. 041 240 19 02 lub codziennie w rejestracji centralnej pod nr tel. 41 240 19 00.