Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej. akceptuję

Grupa Nowy Szpital

Zdrowe szpitale dla pacjentów w całej Polsce

Aktualności

Marta Pióro - Rzecznik prasowy GNS
502 273 465 mpioro@nowyszpital.pl

Grupa Nowy Szpital Holding S.A.

Nowe Szpitale wykonają więcej operacji zaćmy 2017-03-28

Nowe Szpitale we Wschowie i w Kostrzynie otrzymały dodatkowe środki na leczenie zaćmy. Łącznie obie placówki otrzymały od NFZ 360 tys. zł więcej na leczenie pacjentów z tą chorobą. To oznacza około 160 operacji więcej niż pierwotnie planowano. 

Łącznie w szpitalach w Kostrzynie nad Odrą i Wschowie wykonywanych jest ponad 2 tys. operacji zaćmy rocznie. W ubiegłym roku w obu placówkach zoperowano 2196 pacjentów. Od początku tego roku przeprowadzono operacje wszczepienia sztucznej soczewki u 332 osób. 

Zaćma jest chorobą związaną z wiekiem i polega na postępującym mętnieniu soczewki oka. Jednym z objawów jest stopniowe pogarszanie się widzenia. Osoby cierpiące na zaćmę skarżą się zwykle na zamglone widzenie, czasami na rozszczepianie się światła, na zaburzenia widzenia barw i kontrastu. Operacyjne usunięcie zmętniałej soczewki z oka i wszczepienie sztucznej soczewki jest obecnie jedynym sposobem leczenia zaćmy. Zarówno w Kostrzynie nad Odrą jak i we Wschowie pacjenci są leczeni najnowszą metodą operacyjną, jaką jest  fakoemulsyfikacja, czyli rozdrobnienie zaćmy wewnątrz oka przy pomocy ultradźwięków, a następnie odessanie zmętniałych mas soczewkowych. 

Umożliwia ona operowanie zaćmy w każdym jej stadium. Przeszkodą do operacji nie jest już ani wiek pacjenta, ani większość chorób internistycznych. Operację wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Zabieg trwa około 15-20 minut i gwarantuje szybsze gojenie rany, krótszą rekonwalescencję oraz wczesną stabilizację widzenia z mniejszą możliwością wystąpienia astygmatyzmu pooperacyjnego.

Statystycznie zaćma pojawia się ok. 50. roku życia. Wiele zależy od predyspozycji genetycznych, rodzaju wykonywanej pracy. Czynnikiem ryzyka są choroby metaboliczne, m.in. cukrzyca. Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) na świecie choruje na zaćmę około 20 mln ludzi. 

powrót