Mieszkańcy i pacjenci ze Świecia mówią o swoim szpitalu 2014-08-05

Lepsza komunikacja między personelem i pacjentami to najbardziej oczekiwana zmiana w szpitalu w Świeciu – to wynik analizy ponad 800 ankiet wypełnionych przez mieszkańców Świecia i okolic. Wyniki poznali pracownicy szpitala, którzy wspólnie z zarządem będą pracowali nad zmianami w placówce. Celem tych działań jest zbliżanie się do oczekiwań mieszkańców i pacjentów.

Ankiety zbierane były przez dwa tygodnie czerwca w Świeciu i okolicznych gminach, za pośrednictwem internetu na stronie http://twojnajlepszyszpital.pl podczas ulicznych sond oraz wśród pacjentów szpitalu. W ankietowanie odbywało się wspólnie z lokalnym samorządem.

Pytania dotyczyły m.in.  oczekiwań wobec szpitala, lekarzy i pielęgniarek. Na pytanie, jakiej zmiany oczekuje Pan/Pani od lekarza prowadzącego najwięcej ankietowanych wybierało odpowiedź: większej życzliwości-55 proc. Następnie: wyrażania się w sposób zrozumiały dla pacjenta – 44 proc. i uważniejszego słuchania pacjenta – 40 proc.

Kolejne pytanie dotyczyło zmian, jakich oczekują badani od personelu pielęgniarskiego. W tym  przypadku najczęściej wybieraną odpowiedzią było: więcej życzliwości - 46 proc., 34 proc. ankietowanych wskazało odpowiedź: szybszego reagowania na wezwanie pacjenta a 32 proc. oczekuje uważniejszego słuchania pacjenta.

Mieszkańcy zostali również zapytani o oczekiwane zmiany w szpitalu. Najczęściej wskazywali oni na możliwość dostępu do internetu, smaczniejsze posiłki i lepsze wyposażenie sal chorych.

W otwartym pytaniu ankietowani mogli również określić, jaki jest szpital ich marzeń. Najczęściej powtarzające się odpowiedzi dotyczyły dobrych relacji między pacjentami a personelem. Znaleźli się też tacy, którzy powoływali się na seriale telewizyjne, jako wzór do naśladowania.

- Chcielibyśmy, aby mieszkańcy wiedzieli, że to ich szpital i będziemy się starali aby był on coraz lepszy. Wiele oczekiwań, które poznaliśmy wymaga od nas dużego zaangażowania - komentuje wyniki badania Tomasz Ławrynowicz, prezes Nowego Szpitala w Świeciu.

Opracowane wyniki ankiet są omawianie szczegółowo z pracownikami szpitala. Wyniki ankiety i wszystkie działania podejmowane w szpitalu można na bieżąco obserwować i komentować na stronie internetowej http://twojnajlepszyszpital.pl  i na www.facebook.com/zdroweszpitale